Ξεκίνημα σχολικού έτους 2020-2021

Αγαπημένα μας παιδιά, αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, καλή σχολική χρονιά.
Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 ξεκινάμε! Στις 09.00 χτυπά το πρώτο κουδούνι για όλα τα παιδιά!
Η μετακίνηση των παιδιών με τα λεωφορεία και τα ταξί, θα γίνει κανονικά το πρωί.
Θα διανεμηθούν τα βιβλία σε κάθε τμήμα και στις 11:00 θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός και οι μαθητές/τριες θα σχολάσουν στις 12:00 ( επιστροφή πάλι με τα λεωφορεία μας).
Την Τρίτη 15/9/2020 θα πραγματοποιηθεί 4ωρο και τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας 5ωρο (08:00-12:20).
Γενικές οδηγίες:
Η ΜΑΣΚΑ είναι υποχρεωτική για όλους όταν βρισκόμαστε στους κλειστούς χώρους του Σχολείου μας και μέσα στα λεωφορεία.
Έτσι θα προφυλάξουμε περισσότερο τους εαυτούς μας, αλλά και τους γύρω μας. Σε περίπτωση που μαθητής δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του ως προς την υποχρεωτική χρήση μάσκας (μη ιατρικής ή ιατρικής/χειρουργικής), δεν του επιτρέπεται η είσοδος στη σχολική τάξη και λαμβάνει απουσία, ενώ, εφόσον είναι ανήλικος, παραμένει σε ειδικό χώρο, με τήρηση όσο το δυνατόν επαρκούς απόστασης και των λοιπών μέτρων προστασίας, μέχρι την παραλαβή του από τους γονείς/κηδεμόνες του.
ΦΟΡΑΜΕ τη μάσκα μας ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ:
Στους διαδρόμους (μέχρι να βγούμε έξω),
στη «γραμμή» του κυλικείου,
περιμένοντας τα λεωφορεία,
όπου υπάρχει συνωστισμός (με μαθητές/τριες άλλων τάξεων).
Δεν ξεχνάμε να ΠΛΕΝΟΥΜΕ και να ΑΠΟΛΥΜAIΝΟΥΜΕ τα χέρια μας!
Παρακαλούμε να συζητήσετε και εσείς με τα παιδιά σας, τις σημαντικές αυτές οδηγίες.